GAZA 2023 -

Gaza sedan oktober 2023

SAMMANFATTNING

Sedan oktober 2023 har Gaza varit utsatt för brutala bombningar av den israeliska armén som ödelagt majoriteten av bebyggelsen i landområdet. Israeliska marktrupper har också gått in i Gaza för första gången sedan? Och drivit över 1.5 miljoner människor på flykt. Över 45.000 människor har bekräftats döda men antalet döda beräknas vara flera gånger högre. Den stora majoriteten av de döda är kvinnor och barn då anfallen ofta riktats emot civila mål. Samtliga av Gazaremsans 12 universitet har förstörts av Israel under den 14 månader långa offensiven. Samtidigt har flyktingläger, skolor och sjukhus bombats åtskilliga gånger och de israeliska attackerna har raserat hela samhällen. Elnätet och vattenanläggningar har helt ödelagts och behovet av nödhjälp har varit akut sedan attackerna inleddes. Blockaden har förvärrats och gränsövergången vid Rafah övertogs av israeliska trupper som ströp införseln av mat och mediciner och noggrant kontrollerar all last som kommer in till Gaza. Sjöblockaden av Gazaremsan gjorde tillgången till mat svår redan innan den senaste offensiven men situationen har blivit mycket mer akut. Sedan oktober har tillgången och priset på mat skjutit i höjden och ett paket mjöl kunde kosta så mycket som 30 dollar. Undernäring och svält har konstaterats i Gaza och det finns rapporter om omkomna.

Israel begår folkmord

Israel har arresterat och omhändertagit tusentals palestinier, både på Västbanken och i Gaza sedan oktober. Fångarna placeras i administrativt förvar utan rättegång och det har förekommit fall av tortyr och våldtäkt samt dödsfall i fängelserna. Israels handlingar konstaterar folkmord vilket flera människorättsorganisationer har kommit fram till. FN har dessutom konstaterat att det är högst troligt att Israel begått ett folkmord på Palestinier i Gaza och den internationella brottsdomstolen, ICC, har utfärdat en arresteringsorder emot premiärminister Benjamin Netanyahu och försvarsminister Yoav Gallant. Det mänskliga lidandet har varit enormt och omvärlden har misslyckats i att skydda Gazas civilbefolkning.

Vapenvilan

Sedan i mitten på januari 2025 råden en skör vapenvila emellan Hamas och Israel som under sex månaders tid kommer innebära Israels tillbakadragande från Gazaremsan i utbyte mot de gisslan och fångar som hållits av Hamas sedan oktober 2023. I februari 2025 har dussintals gisslan redan utbytts mot hundratals palestinska fångar som hållits i israeliskt förvar. Samtidigt har Israel brutit emot vapenvilan och inte levt upp till löftet om ökad införsel av hjälpleveranser och leveranser av tält och husbilar till palestinier som fått sina hem förstörda. Det är av största vikt att pressen på Israel fortsätter och att vapenvilan efterlevs för att palestinierna ska få chansen att återuppbygga Gaza och leva i fred och med självbestämmande.