Pressmeddelande: 6 oktober 2025
Svenska deltagare i humanitära Global Sumud Flotilla välkomnas hem till Sverige.
Under måndagseftermiddagen anlände de frisläppta svenska deltagarna i Global Sumud Flotilla till Grekland. De möttes där av representanter från Global Movement to Gaza Sverige.
Deltagarna Lorena Delgado Varas, Lotta Eliason och Greta Thunberg uttalade sig på plats och betonade att fokus inte bör ligga på dem som individer, utan på Palestina och det:
"Livesända folkmord som ingen längre kan hävda att de inte känner till". - Greta Thunberg - "Vi är djupt lättade över att deltagarna nu är i säkerhet och verkar må efter omständigheterna väl. Samtidigt påminner deras erfarenheter oss om varför denna flotilla genomfördes, för att belysa den humanitära katastrofen i Gaza och kravet på att nödhjälp måste släppas in", säger Anna Fransson, talesperson för Global Movement to Gaza Sverige.
Under måndagskvällen prioriterades deltagarnas återhämtning, och inga intervjuer erbjöds till pressen. Deltagarna flygs hem till Sverige under tisdagen och välkomnas då vid en manifestation och presskonferens på Sergels torg i Stockholm.
- Det är viktigt att vi samlas, visar stöd för deltagarna och fortsätter agera på gatorna. Det internationella civilsamhällets röst är avgörande för att hålla trycket uppe på världens regeringar att kräva att Israel omedelbart släpper alla frihetsberövade, häver blockaden mot Gaza och att de ansvariga ställs till svars för krigsbrott, säger Jeannette Escanilla, talesperson för Ship to Gaza.
Anhöriga och arrangörerna ber media och allmänheten att avstå från att möta deltagarna på Arlanda, och i stället delta i den tillståndsgivna manifestationen i centrala Stockholm.
Manifestation: Sergels torg, Stockholm
Tid: 18.00
Presskonferens: 19.00
Kontakt för media:
Global Movement to Gaza Sweden
Desirée, (communication.SwedenGSF@protonmail.com)
Ship to Gaza
Jeannette Escanilla, (info@shiptogaza.se)
