Elva (11) dagar kvar till ”GALA FÖR GAZAS BARN” på Maxim och stjärnan från ”Schindlers lista” fördömer folkmordet i Israel

RALPH FIENNES är en av de 380 filmkändisar som anslöt sig till ett öppet brev där de fördömde den israeliska militärens mord på barn, kvinnor och män i Gazaremsan.

Andra kända namn är Richard Gere, Susan Sarandon, Pedro Almodóvar, Javier Bardem och Mark Ruffalo. Filmskaparen av judiskt ursprung, som den Oscarsbelönade brittiske regissören Jonathan Glazer, deltog också i Palestina-brevet för ett slut på det israeliska barbariet i Gaza.


De fördömde också det israeliska bombdådet som dödade den gazanska fotojournalisten Fatima Hassouna och hennes tio släktingar. Filmfestivalen i Cannes har premiär för en dokumentär om henne med titeln ”Put Your Soul on Your Hand and Walk”.


”Vi kan inte tiga medan folkmord pågår i Gaza.”
Källa: Radio France Internationale


LÄKARE UTAN GRÄNSER: Avsaknaden av internationellt ansvar för Israel för de brott som begåtts i Gaza är fullständigt chockerande. Vi saknar ord för att uttrycka fasan av massakrerna som äger rum, och de palestinska liv som förloras varje minut. Det vi bevittnar har överskridit mänsklighetens gränser, och det internationella samfundets tystnad inför dessa grymheter motsvarar smärtsam medverkan”.


Överskottet från galan den 24 maj på Maxim går till Läkare utan Gränser

Arrangör: Ship to Gaza Sverige i samarbete med Teater Maxim

Köp din biljett här på Maxims hemsida


JULIA MRAZ

Julia är en RnB artist född och uppvuxen i Uppsala. Hon har vuxit upp i Stenhagen vilket var där hon började sin resa av musikskapande redan i 15-års ålder. Hennes sound är inget sig likt med inslag av afro, Afropop och RnB som hon framför med sin souliga röst. Julia bidrar gärna till att belysa den orättvisa situationen i världen med att bidra med sin musik och tid för en god sak. @juliaangelicamraz