Pressmeddelande: Den 10 augusti avgår Handala II från Marstal i Danmark för att besöka hamnar i Tyskland, England, Frankrike, Spanien, Portugal och Italien. Genom samarbete med lokala aktivister kommer båten att inspirera till evenemang och aktioner i protest mot kriminaliseringen av Palestina-aktivister, ställa krav på myndigheter och företag att upphöra med alla former av samarbete med folkmördarna samt sprida information om Israels grymheter mot palestinierna.
Efter en lyckad rundtur till 30 hamnar i Sverige, Norge och Danmark ska båten nu rustas upp i Marstal. Den behöver repareras, bottenmålas och målas om.
Vill du segla? Skicka ett e-postmeddelande till info@shiptogaza.se med information om dig själv och när du har möjlighet. Seglingsperioden är från augusti till och med mitten av oktober.
Israel lägger stora resurser på att begränsa informationen om kriget i Gaza – bland annat genom att stänga ute medier, attackera journalister och pressa europeiska myndigheter att kriminalisera solidaritetsarbete. Israels budget för mediemanipulation och propaganda har 2026 ökats till 730 miljoner dollar, en ökning med nästan 100 gånger jämfört med före oktober 2023, enligt Times of Israel (30 april 2026).
Därför är hamnbesöken med Handala II viktigare än någonsin. De ger lokala aktivister en möjlighet att mobilisera och väcka uppmärksamhet.
Mot Gaza i oktober
Planen är att Handala II ska ansluta sig till en större Freedom Flotilla under den sista etappen mot Gaza i oktober. Israels omfattande militära insatser för att stoppa små, obeväpnade båtar med symbolisk last visar att Israel tillmäter båtarna stor politisk betydelse. Detta bekräftar att det är viktigt att utmana blockaden och visa palestinierna att de inte är glömda.
Under resan kommer vi också att sprida resultaten i FN-kommissionens rapport från den 18 juni, som drar slutsatsen att palestinska barn utsätts för riktade attacker som hotar palestiniernas framtid som folk.
Vi håller inte med om kritiken att Gazaflottiljerna bara skapar medieuppmärksamhet och fungerar som ”selfies” för aktivisterna, vilket journalisten Francesca Borri framförde i Klassekampen den 7 juli. När Israel bordade våra båtar ledde aktivisternas vittnesmål om våld och misshandel till ökad internationell uppmärksamhet kring behandlingen av palestinska fångar. Det visar att flotillerna ger konkreta politiska och humanitära resultat.
Vi behöver upp till en halv miljon!
Båten Handala är en fiskebåt från 60-talet och har behövt kärlek, omsorg och flera reparationer som kostar en hel del och det är viktigt att båten är säker och välutrustad för att klara resan till Gaza. Handala befinner sig just nu ankrad i Danmark för de reparationer som krävs och vi behöver samla mer pengar för att klara resan hela vägen till Gaza. Därför behöver vi akut ekonomiskt stöd.
Stöd oss - Varje bidrag gör skillnad!
Swish 123 658 1680 - PlusGiro 46359-6
Följ Handala II på sociala medier:
X-Twitter: @shiptogazaswe
Facebook: ShiptoGazaSweden
Instagram: ship_togazasweden
TikTok ship.to.gaza.swed

